Your shopping basket is empty
We offer so much stuff that you can't choose? :-)
Contact us, We will be happy to advise you
Discover the world of creation clearly divided by individual techniques! In this category you will find DIY creative kits for creating with resin or Jesmonite material, beads, for making candles or soaps, macramé, embroidery, crochet, for working with paper or modeling clay and many more. Just choose the technique that appeals to you the most, and you can start creating without the tedious selection of individual components.
The division by technique will make it easier for you to navigate and help you quickly find exactly what you enjoy. Do you love jewelry? Reach for bead creation kits or mineral bracelet creation kits. Want to make your home cozier? Try macramé decorations, candle making or working with Jesmonite material. Are you attracted to working with textiles? Discover creative kits for crochet, sewing or embroidery. If you are looking for more relaxing creation, you will be pleased with diamond painting or pixelation, for example. Each technique brings a different experience, a different process and a different result – but always the same joy of creating by hand.
Creative sets are also an original gift! Whether you choose creations for children, adults or seniors, you can easily find inspiration here according to what the recipient likes. With most sets, you don't have to think about whether they have experience with a given technique – with detailed instructions, everyone can do it. You are giving away not only a box full of materials, but above all an experience, creative relaxation and a beautiful result. Creative sets are also suitable as entertainment for a celebration, holiday creation or just for yourself on the go.
Trying a new technique, discovering other possibilities for DIY projects and taking your creation one step further has never been easier. Choose a technique that appeals to you and start your project today!
Are you interested in further division of sets? Also see creative sets by age, occasion or purpose. You can find our own creative kits, which we carefully create for you, in the Manumi creative kits category. We are also happy to design a custom creative kit for your business or specific event, more information can be found here.
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51612 |
| Size | cca 12 - 14 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51607 |
| Size | cca 8 - 10 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51608 |
| Size | cca 8 - 10 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51609 |
| Size | cca 5 - 10 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51610 |
| Size | 22 x 13,5 x 9 cm |
| Note | Ze sady můžete vyrobit až 6 náramků; V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51548 |
| Size | 15,5 x 12 x 8 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51565 |
| Size | 22 x 13,5 x 9 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51458 |
| Size | 15,5 x 12 x 8 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51459 |
| Size | 22 x 17 x 11 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál, hrací kostku a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze sporák a nádobí na vodní lázeň na rozpouštění vosku. |
| Product code | 51460 |
| Size | 15,5 x 12 x 8 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze kleště na zamačkávání rokajlu a štípání kovového lanka. |
| Product code | 51462 |
| Size | 15,5 x 12 x 8 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze kleště na zamačkávání rokajlu a štípání kovového lanka. |
| Product code | 51535 |
| Size | 21 x 22 x 7 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 46423 |
| Size | 22 x 17 x 11 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 46425 |
| Size | 15,5 x 12 x 8 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 46424 |
| Size | 22 x 17 x 11 cm |
| Note | Package contents: 1x crystal resin imitating glass with hardener, resin mixing kit, 1x A7 sheet of pressed flowers with four-leaf clovers, 1x silicone mold, gold-colored metallic flakes and instructions |
| Product code | 47607 |
| Size | 22 x 17 x 11 cm |
| Note | Package contents: soy wax, candle dyes, fragrance essences, cylinder-shaped silicone mold with notches, candle wick, wick holders and instructions |
| Product code | 47973 |
| Size | 22 x 17 x 11 cm |
| Note | Ze sady můžete vyrobit 2 - 4 mýdla; V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete dále potřebovat prkénko a nůž na krájení hmoty, nádobu na rozpouštění hmoty ve vodní lázni a sporák nebo mikrovlnku. |
| Product code | 50563 |
| Size | 22 x 13,5 x 9 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze kleště na zakončování kovových drátků. |
| Product code | 51561 |
| Size | 20x14x7,5 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál včetně 2 ozdob k dekoraci a podrobný návod. |
| Product code | 51562 |
It’s still us, we just changed from Korálky.cz to Manumi. Ale nemusíte se bát, pořád u nás najdete všechny vaše oblíbené produkty, inspiraci a servis v kvalitě, na kterou jste zvyklí ;)