Your shopping basket is empty
We offer so much stuff that you can't choose? :-)
Contact us, We will be happy to advise you
Nursing beads are made from 100% safe food grade silicone that is used, for example, for baking pans. However, they can often be made of wood, for example from hard beech wood that doesn’t wear down easily. Nursing beads help moms to entertain their babies during breastfeeding, as babies sometimes don’t want to drink and sometimes like to pinch their mommy or pull her hair. Now the baby can tug on colourful beads. Thanks to high quality material, the baby can put the beads in their mouth to stimulate the gums, in the presence of their mommy. That will speed up the teeth cutting through and ease the pain. Thanks to that they’re also called teething or babywearing bead necklaces.
| In design | light pink |
| Size | 17x16x9 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43719 |
| In design | light green |
| Size | 20 x 24 x 16 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44318 |
| In design | pastel blue |
| Size | 20 x 24 x 16 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44319 |
| In design | pink |
| Size | 20 x 24 x 16 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44320 |
| In design | dark grey |
| Size | 20 x 24 x 16 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44321 |
| In design | black |
| Size | 26 x 25 x 11 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44322 |
| In design | light green |
| Size | 26 x 25 x 11 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44323 |
| In design | pastel blue |
| Size | 26 x 25 x 11 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44324 |
| In design | pink |
| Size | 26 x 25 x 11 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44325 |
| In design | white with a black letter |
| Size | 12 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43674 |
| In design | white with a black letter |
| Size | 12 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43680 |
| In design | white with a black letter |
| Size | 12 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43681 |
| In design | turquoise |
| Size | 45x45 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43733 |
| In design | light blue |
| Size | 45x45 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43734 |
| In design | pea green |
| Size | 45x45 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43735 |
| In design | navy blue |
| Size | 45x45 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43736 |
| In design | light grey |
| Size | 45x45 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43737 |
| In design | pastel pink |
| Size | 45x45 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43739 |
| In design | pastel green |
| Size | 40x40x15 mm |
| Hole width | 2,3 mm |
| Product code | 43746 |
| In design | white |
| Size | 14 x 8 mm |
| Hole width | 2 mm |
| Product code | 44308 |
It’s still us, we just changed from Korálky.cz to Manumi. Ale nemusíte se bát, pořád u nás najdete všechny vaše oblíbené produkty, inspiraci a servis v kvalitě, na kterou jste zvyklí ;)