Your shopping basket is empty
We offer so much stuff that you can't choose? :-)
Contact us, We will be happy to advise you
Creative sewing kits are the ideal choice for anyone who wants to discover the magic of working with textiles or wants to learn basic stitches with their children in a fun way. DIY kits from this category are suitable for sewing for beginners and children, but even more advanced creatives will not be bored. Felt sewing kits are the most suitable for children who are starting to sew. The material is easy to work with and makes the first steps with sewing much easier. These kits also include sewing supplies adapted for children, so the needles are not the classic thin and sharp ones, but often larger plastic blunt ones.
Whether you are interested in DIY sewing toys or small talismans, you will definitely find the right set in this category! The kits contain everything you need, so you don't have to think about which thread, which felt, which buttons or what other haberdashery supplies you will need. Everything you need, including detailed instructions, is included in the package. Learning to work with a needle and thread has never been easier! Creative sewing kits are popular not only for DIY creations, but also as original gifts that will delight friends or family. Of course, not only the kit, but also your sewn fabric toys, pillows and other products can become a nice gift for your loved ones.
Are you also interested in other creative creations? Check out the entire Creative Sets category, where you will also find sets for creating with other techniques. For further work with textiles, you can try creative crochet sets, embroidery sets, knitting sets or even macramé creation sets. You can find our own creative sets, which we carefully create for you, in the Manumi creative sets category.
| Size | 17,5 x 24,5 cm |
| Note | 40 sheets, 300 gsm, 10 different animal motifs |
| Product code | 47926 |
| Size | 16 x 21 x 4,5 cm |
| Note | the diameter of the bulb hole is 42 mm |
| Product code | 48273 |
| Size | 12 x 19 x 1 cm |
| Note | the diameter of the bulb hole is 41 mm |
| Product code | 48275 |
| Size | 12 x 19 x 1 cm |
| Note | the diameter of the bulb hole is 41 mm |
| Product code | 48276 |
| Size | 10 x 6 cm |
| Note | the kit contains felt parts with prepared holes, yarn, polyester filling, a loop for hanging, a plastic needle and picture instructions |
| Product code | 50112 |
| Size | 10 x 6 cm |
| Note | the kit contains felt parts with prepared holes, yarn, polyester filling, a loop for hanging, a plastic needle and picture instructions |
| Product code | 50113 |
| Size | 10 x 6 cm |
| Note | the kit contains felt parts with prepared holes, yarn, polyester filling, a loop for hanging, a plastic needle and picture instructions |
| Product code | 50114 |
| Size | 10 x 6 cm |
| Note | the kit contains felt parts with prepared holes, yarn, polyester filling, a loop for hanging, a plastic needle and picture instructions |
| Product code | 50115 |
| Size | 10 x 6 cm |
| Note | the kit contains felt parts with prepared holes, yarn, polyester filling, a loop for hanging, a plastic needle and picture instructions |
| Product code | 50116 |
| Size | 10 x 6 cm |
| Note | the kit contains felt parts with prepared holes, yarn, polyester filling, a loop for hanging, a plastic needle and picture instructions |
| Product code | 50117 |
| Size | cca 55 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | attention: filling material is not included |
| Product code | 50206 |
| Size | cca 58 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | attention: filling material is not included |
| Product code | 50207 |
| Size | cca 52 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | attention: filling material is not included |
| Product code | 50209 |
| Size | 12, 30, 81 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | you will also need fabric (approx. 50 x 50 cm), filling material (approx. 500 g), zipper and string, which is not included |
| Product code | 50146 |
| Size | cca 40 x 40 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | attention: filling material is not included |
| Product code | 50213 |
| Size | cca 35 x 35 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | attention: filling material is not included |
| Product code | 50216 |
| Size | cca 35 x 35 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | attention: filling material is not included |
| Product code | 50217 |
| Size | cca 52 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | attention: filling material is not included |
| Product code | 50208 |
It’s still us, we just changed from Korálky.cz to Manumi. Ale nemusíte se bát, pořád u nás najdete všechny vaše oblíbené produkty, inspiraci a servis v kvalitě, na kterou jste zvyklí ;)