Your shopping basket is empty
We offer so much stuff that you can't choose? :-)
Contact us, We will be happy to advise you
Pixel pictures from the manufacturer Pixelhobby are fun for the whole family! They develop concentration, creativity, patience and motor skills. You can find individual pixels in sheets that you assemble, either according to the instructions or according to your imagination, into basic plates. Creating pixel pictures is easy and can be done by a complete pixel beginner. For children, the most suitable creation is from the larger Pixel XL cubes, because they are slightly larger than classic cubes and smaller hands can create with them better. The advantage of pixels is that they do not need to be glued, ironed or soaked in any way, and yet they hold very firmly. The pixels are made of bio-plastic, which is 100% recyclable. Assembling pixels is suitable for children from 4 (Pixel XL) or from 6 years old (classic smaller pixels), under the supervision of an adult. There is a risk of inhalation.
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47494 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47495 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47496 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47497 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47500 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47501 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47503 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47780 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47781 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47498 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47499 |
| Size | 60 x 60 mm |
| Material | recyclable bioplastic |
| Note | 18 colourful sheets, 3 basic desks and 1 booklet with designs |
| Product code | 47502 |
It’s still us, we just changed from Korálky.cz to Manumi. Ale nemusíte se bát, pořád u nás najdete všechny vaše oblíbené produkty, inspiraci a servis v kvalitě, na kterou jste zvyklí ;)