Your shopping basket is empty
We offer so much stuff that you can't choose? :-)
Contact us, We will be happy to advise you
Crochet a cute unicorn, dragon, sloth, llama, lion, donkey or even a whole zoo! Creative crochet kits are the ideal choice for anyone who wants to discover the magic of working with yarn and a hook, which has become a strong trend again in recent years. Crocheting is a wonderful way to slow down these days, focus only on counting stitches and enjoy creative relaxation. In our offer you will also find kits for amigurumi, which is a Japanese technique of crocheting combined with embroidery, knitting and sewing. The result of the creation is usually small animals or characters, but often also personified objects such as cupcakes, sushi, mugs, flowers or fruits. These inanimate objects are given a human form by embroidering eyes, noses or hands or feet.
Whether you are attracted by cute amigurumi characters, classic crochet toys or perhaps accessories and decorations, you will definitely find the right set for you in this category! The sets contain everything you need, so you don't have to think about which hook is suitable for which yarn or which project to choose. Everything you need, including detailed instructions, can be found in the package. We offer crochet sets for those who want to start crocheting, as well as for slightly advanced ones, and they are also suitable for children from about 8 years of age (or depending on manual skills). Learning to crochet has never been easier! Creative crochet sets are popular not only for DIY creations, but also as original gifts that will delight friends or family. Of course, not only the set, but also the pieces and crocheted toys you make can become a nice gift for your loved ones.
Are you also interested in other creative creations? Check out the entire Creative Sets category, where you will also find sets for creating with other techniques. For further textile work, you can try creative embroidery kits, sewing kits, knitting kits or even macrame kits. You can find our own creative kits, which we carefully create for you, in the Manumi creative kits category.
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51612 |
| Size | cca 12 - 14 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51607 |
| Size | cca 8 - 10 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51608 |
| Size | cca 8 - 10 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51609 |
| Size | cca 5 - 10 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 51610 |
| Size | 22 x 17 x 11 cm |
| Note | V sadě najdete všechen potřebný materiál a podrobný návod. Mimo obsah sady budete potřebovat pouze nůžky. |
| Product code | 46425 |
| Size | cca 12 - 14 cm |
| Note | package contains yarn, crochet hook, eyelets, filler and instructions |
| Product code | 47745 |
| Size | cca 11 - 13 cm |
| Note | package contains yarn, crochet hook, eyelets, filler and instructions |
| Product code | 47746 |
| Size | cca 9 - 11 cm |
| Note | package contains yarn, crochet hook, eyelets, filler and instructions |
| Product code | 47747 |
| Size | cca 12 - 14 cm |
| Note | package contains yarn, crochet hook, eyelets, filler and instructions |
| Product code | 47749 |
| Size | cca 8 - 9 cm |
| Note | package contains yarn, crochet hook, eyelets, filler and instructions |
| Product code | 47750 |
| Size | cca 13 cm |
| Note | set contains 4 yarns, crochet hook, embroidery needle, 2 eyelets and instructions |
| Product code | 48049 |
| Size | cca 13 cm |
| Note | set contains 4 yarns, crochet hook, embroidery needle, 2 eyelets and instructions |
| Product code | 48050 |
| Size | cca 13 cm |
| Note | set includes 4 yarns, 2 detail yarns, crochet hook, embroidery needle and instructions |
| Product code | 48192 |
| Size | cca 18 cm |
| Note | set includes 4 yarns, 2 detail yarns, crochet hook, embroidery needle and instructions |
| Product code | 48193 |
| In design | mix of colours |
| Size | cca 6 x 5 cm |
| Note | package contains 6 yarns, 7 polystyrene eggs, crochet hook, embroidery needle and instructions |
| Product code | 48194 |
| In design | mix of colours |
| Size | cca 6 x 5 cm |
| Note | package contains 6 yarns, 7 polystyrene eggs, crochet hook, embroidery needle and instructions |
| Product code | 48195 |
| Size | cca 16 cm |
| Note | set includes 5 yarns, 2 stitches, 2 plastic clips, crochet hook, filler and instructions |
| Product code | 48263 |
| Size | cca 12 cm |
| Note | set includes 5 yarns, 2 stitches, plastic clasp, crochet hook, filler and instructions |
| Product code | 48264 |
| Note | set includes 4 yarns, 3mm crochet hook, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49963 |
It’s still us, we just changed from Korálky.cz to Manumi. Ale nemusíte se bát, pořád u nás najdete všechny vaše oblíbené produkty, inspiraci a servis v kvalitě, na kterou jste zvyklí ;)