Your shopping basket is empty
We offer so much stuff that you can't choose? :-)
Contact us, We will be happy to advise you
Creative paper craft kits will delight everyone who is into painting, drawing, folding, cutting, gluing, making DIY greeting cards or scrapbooking. In this category you will find kits that will delight children and adults who like creative stationery. The kits contain paper, all other supplies and clear instructions, so they are suitable for beginners and advanced creatives. Paper crafting is also a great opportunity to slow down, play with colors and patterns and create personal little things that will delight you and your loved ones.
Whether you want to create greeting cards, scrapbook DIY albums or diaries or paper decorations (for example for celebrations, Easter or Christmas), you will definitely find something in this category! Creative paper craft kits are popular not only for DIY creations, but also as original gifts that will delight friends or family. Of course, not only the kit, but also the products you create can become a nice gift for your loved ones.
Are you interested in other creative creations? Check out the entire category Creative Sets by technique, where you will also find sets for pixelation or the popular diamond painting and many other techniques. You can find our own creative sets, which we carefully create for you, in the category Manumi creative sets.
| Note | Sada obsahuje: 10 archů smršťovací fólie, 12 barevných pastelek, 5 kroužků na klíče, 5 brožových špendlíků, děrovačku, lepidlo, 4 archy s předtištěnými šablonami a návod. |
| Product code | 51693 |
| Note | Sada obsahuje: 6 archů smršťovací fólie, 12 barevných pastelek, směs pastelových a barevných korálků, 5 párů náušnicových háčků, 2 řetízky se 3 záponkami, 50 spojovacích kroužků, děrovačku, návlekový materiál, 1 arch s šablonami a návod |
| Product code | 51694 |
| Note | Sada obsahuje: modelovací hmotu Silk Clay®, papíry, 18 barevných fixů, 4 barevná třpytková lepidla, bambulky, žinylkové drátky, pěnovku, nalepovací očička, nůžky, lepidlo, šablony a návod |
| Product code | 51696 |
| Size | 21,5 x 31,5 x 4,5 cm |
| Note | set includes glue eyes, coloured feathers, beads, pompoms, small pins, chenille wires and more |
| Product code | 47915 |
| Size | 21,5 x 31,5 x 3 cm |
| Note | set includes glitter paper, glue eyes, chenille wire, glitter washi tape and more |
| Product code | 47916 |
| In design | mix of colours |
| Note | set includes chenille wires, glue eyes, feathers, pompoms and more |
| Product code | 47924 |
| Size | 24 x 23 x 6,5 cm |
| Note | set includes a fusing gun with 3 refills, metal circle (⌀20cm), 6 A4 felts of different colours, flower pins, cutting templates and instructions |
| Product code | 49511 |
| In design | color paper |
| Note | package contains 24 bags, 24 pins, 24 ornaments, 24 stickers and string |
| Product code | 49674 |
| Note | package contains metal ring(⌀23 cm), yarn, 18 boxes and 6 bags, 12 stickers, 12 cards, 3 beads, wooden ring and string |
| Product code | 49675 |
| In design | color paper |
| Note | package contains a paper dachshund, 24 bags, 24 stickers, 2 thumbtacks and string |
| Product code | 49676 |
| In design | yellow and brown |
| Size | 9,5 x 21 x 1,5 cm |
| Note | package contains 2 pieces of 3D paper decoration |
| Product code | 49679 |
| Size | 9,5 x 21 x 1,5 cm |
| Note | package contains 2 pieces of 3D paper decoration |
| Product code | 49680 |
| Size | 13 x 10 x 1,5 cm |
| Note | the package contains 3 pieces of 3D paper decoration |
| Product code | 49682 |
| In design | kraft paper |
| Note | set contains 18 houses, 6 trees, 24 name tags and 24 stickers with numbers |
| Product code | 49697 |
| Size | cca 5,5 - 14 cm |
| Note | pack contains 5 houses, paper weight is 220g/m² |
| Product code | 49700 |
| In design | kraft paper |
| Note | set includes 24 paper pyramids with printed numbers, ribbon |
| Product code | 49701 |
| In design | color paper |
| Note | the package contains 24 paper stars, ribbon, 24 stickers with numbers and lots of original name tags |
| Product code | 49702 |
| Size | 16 - 21 cm |
| Note | pack contains 3 masks, 3 rubber bands and 3 scraping sticks |
| Product code | 49933 |
| Size | 22 x 10 cm |
| Note | pack contains 12 masks, 12 rubber bands and 12 scraping sticks |
| Product code | 49934 |
| Size | 19 x 15 cm |
| Note | set includes felt base, multi-coloured yarn, glitter, elastic band and instructions |
| Product code | 49938 |
It’s still us, we just changed from Korálky.cz to Manumi. Ale nemusíte se bát, pořád u nás najdete všechny vaše oblíbené produkty, inspiraci a servis v kvalitě, na kterou jste zvyklí ;)