Your shopping basket is empty
We offer so much stuff that you can't choose? :-)
Contact us, We will be happy to advise you
Creative embroidery kits are the ideal choice for anyone who wants to discover the magic of working with textiles and a beautiful traditional technique. Embroidery is a wonderful way to slow down and enjoy creative relaxation these days, when the only concern is to use the right stitch in the right place. DIY kits from this category are suitable for embroidery for beginners, but even more advanced creatives will not be bored.
Whether you are attracted to classic cross-stitch or want to create 3D floral embroidery, beautiful embroidery with animals or you prefer more abstract motifs, you will definitely find the right kit in this category! Embroidered home decorations will add coziness to the interior. The kits contain everything you need, so you don't have to think about which embroidery yarn or what other embroidery accessories you will need. Everything you need, including detailed instructions or templates, can be found in the package. Learning embroidery has never been easier! Creative embroidery kits are popular not only for DIY creations, but also as original gifts that will delight friends or family. Of course, not only the kit, but also your DIY embroidered pictures can become a nice gift for your loved ones.
Are you interested in other creative creations? Check out the entire Creative Sets category, where you will also find sets for creating with other techniques. For further work with textiles, you can try creative crochet kits, sewing kits, knitting kits or even macramé creation kits. You can find our own creative kits, which we carefully create for you, in the Manumi creative kits category.
| Size | 17,5 x 24,5 cm |
| Note | 40 sheets, 300 gsm, 10 different animal motifs |
| Product code | 47926 |
| Size | 95 x 95 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes white cotton tablecloth (95x95cm), cotton embroidery yarn, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49245 |
| Size | 95 x 95 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes white cotton tablecloth (95x95cm), cotton embroidery yarn, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49247 |
| Size | ø 20 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes embroidery circle (ø20cm), cotton embroidery material, 16 cotton yarns, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49248 |
| Size | ø 15 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes embroidery circle (ø15cm), cotton embroidery material, 5 cotton yarns, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49249 |
| Size | ø 15 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes embroidery circle (ø15cm), cotton embroidery material, 5 cotton yarns, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49250 |
| Size | ø 15 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes embroidery circle (ø15cm), cotton embroidery material, 5 cotton yarns, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49252 |
| Size | ⌀ 26 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes 100% cotton embroidery material, 9 100% cotton yarns in 5 colours, embroidery circle ⌀26 cm, needle, tracing paper for redrawing the pattern and picture instructions |
| Product code | 49496 |
| Size | ø 15,5 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes 100% cotton embroidery material with printed design, 8 100% cotton yarns, embroidery circle ⌀15.5 cm, needle, wooden wheel, sequins and picture instructions |
| Product code | 49498 |
| Size | ø 15,5 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes 100% cotton embroidery material with printed design, 8 100% cotton yarns, embroidery circle ⌀15.5 cm, needle, wooden wheel, sequins and picture instructions |
| Product code | 49499 |
| Size | 16,5 x 26 x 3 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | Set includes 8 pre-printed motifs on magic paper, 12 100% cotton yarns, embroidery circle (⌀10cm), embroidery needle and instructions. |
| Product code | 49504 |
| Size | 16,5 x 26 x 3 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | Set includes 8 pre-printed motifs on magic paper, 12 100% cotton yarns, embroidery circle (⌀10cm), embroidery needle and instructions. |
| Product code | 49505 |
| Size | 16,5 x 26 x 3 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | Set includes 8 pre-printed motifs on magic paper, 12 100% cotton yarns, embroidery circle (⌀10cm), embroidery needle and instructions. |
| Product code | 49506 |
| Size | 16,5 x 26 x 3 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | Set includes 8 pre-printed motifs on magic paper, 12 100% cotton yarns, embroidery circle (⌀10cm), embroidery needle and instructions. |
| Product code | 49507 |
| Size | ø 15 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes embroidery circle (ø15cm), cotton embroidery material, 7 cotton yarns, embroidery needle and instructions |
| Product code | 49713 |
| Size | 16 x 27 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes wooden frame, embroidery material with design, 8 yarns (100% cotton), embroidery needles and instructions |
| Product code | 49761 |
| Size | 12,5 x 22,5 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes wooden frame, embroidery material with design, 7 yarns (100% cotton), embroidery needles and instructions |
| Product code | 49762 |
| Size | 4 x (9 x 18) cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes 4 wooden frames (9 x 18 cm), 4 x 100% cotton fabric (22 x 30 cm), embroidery needle and instructions |
| Product code | 49946 |
| Size | ⌀ 26 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set includes 100% cotton embroidery material, 10 100% cotton yarns in 5 colours, embroidery circle ⌀26 cm, needle, tracing paper for redrawing the pattern and picture instructions |
| Product code | 49497 |
| Size | ø 20 cm |
| Material | 100% cotton |
| Note | set contains 100% cotton embroidery material with printed design, 8 100% cotton yarns, embroidery circle ⌀20 cm, needle, wooden wheel, sequins and picture instructions |
| Product code | 49500 |
It’s still us, we just changed from Korálky.cz to Manumi. Ale nemusíte se bát, pořád u nás najdete všechny vaše oblíbené produkty, inspiraci a servis v kvalitě, na kterou jste zvyklí ;)