Poznejte turmalín zblízka v naší encyklopedii, kterou si zobrazíte níže kliknutím na Zobrazit více. ↓
Zajímá vás něco konkrétního? Přeskočte text a dostaňte se přímo na téma Symbolika a účinky, Vhodné pro znamení, Naleziště minerálu a historie, Na co se minerál používá a co si z něj můžete vyrobit? nebo Spojení s čakrami.
Turmalín (multi-colors tourmaline) je spojován s odstraňováním negativní energie a podporou vitality a energie. Má silné ochranné účinky. Jeho barva může silně připomínat barvu vodního melounu s růžovým nebo červeným jádrem, po kterém následuje zelená a někdy bílá vnější vrstva. Barvy se prolínají a vytváří tak nádherný vzor. Tento kámen se často pojí s řeckou bohyní země a stability Gaiou. Podle astrologie pomáhá spojit se s přírodou a udržet v místnosti pozitivní atmosféru.
Lidé jej dále vyhledávají pro jeho podpůrné účinky, co se vyčerpání týká. Zajišťuje, aby se jeho nositel cítil opravdu dobře. V alternativní medicíně se používá k navození celkové tělesné pohody. Bývá také často spojován s odstraňováním negativních bloků v mysli.
Váhy (23. 9. až 23. 10.), Štír (24. 10. až 22. 11.), Blíženci (22. 5. až 21. 6.) a Kozoroh (22. 12. až 20. 1.)
Prohlédněte si také naši encyklopedii minerálů podle znamení zvěrokruhu a zjistěte o nich více zde >>>
Turmalín se nachází na mnoha místech po celém světě. Nejvýznamnějšími nalezišti ale jsou Brazílie, USA, Mosambik, Nigérie, Madagaskar a Afghánistán.
Turmalín se v přírodě vyskytuje v podobě prizmatických krystalů s hranami a šestibokým průřezem, zrn, skořápek známých jako turmalínové dutiny či ve formě agregátů, kdy se více krystalů spojí dohromady. Všechny tyto formy mohou mít různé tvary a velikosti. V každém případě přírodní turmalín má velmi silné účinky, které se využívají napříč různými odvětvími. Na Mohsově stupnici odpovídá tvrdosti číslo 7.
Historie turmalínu zasahuje až do starověku, kdy byl velmi oblíbeným kamenem pro výrobu šperků. O několik let později se dostal do Číny, kde si jej oblíbili navíc ještě pro jeho ochranné a léčivé účinky. Svůj název získal od Portugalců, kteří jej v 16. století přepravili do z Brazílie. Turmalín je tedy portugalský název, který v překladu znamená „barevný kámen“. Později, v 18. a 19. století se stal velmi populárním po celé Evropě.
turmalín se využívá při výrobě detektorů tepla a pyroelektrických senzorů? Je totiž jedním z mála minerálů, které projevují pyroelektrický jev, což znamená, že se nabíjí elektrickým nábojem při změně teploty. Když je turmalín zahříván nebo ochlazován, vytváří malý elektrický náboj a magnetické pole.
Turmalín je velmi oblíbený především ve šperkařském průmyslu kvůli své tvrdosti. Vyrábí se z něj prsteny. Kámen se v takovém případě ořezává do nejrůznějších tvarů, které jsou potom zasazeny do výrazného základu. Dále se z něj vyrábí také náušnice, drobné i výraznější. Neméně často variantou jsou i náhrdelníky, náramky či přívěsky nejrůznějších tvarů. Oblíbené jsou také brože a spony a pro ochranné účinky rovněž amulety. Vyrábějí se z něj ale i hůlky, disky, tyčinky či různé dekorační předměty do domácnosti.
1. čakra – kořenová čakra Múládhára: působí na stabilitu a bezpečnost
Prohlédněte si také naši encyklopedii minerálů podle čaker a zjistěte o nich více zde >>>
UPOZORNĚNÍ: Informace o účincích drahých kamenů a minerálů, které najdete na všech e-shopech firmy Manumi Crafts s.r.o. nejsou určeny k diagnostice nebo léčbě jakýchkoli onemocnění, nenahrazují klasickou lékařskou péči a nejsou ani její alternativou. Veškeré uvedené informace o potenciálních účincích minerálů vycházejí výhradně z veřejně dostupných zdrojů, které nelze fakticky ověřit. Veškeré drahé kameny a minerály z naší nabídky jsou určeny výhradně pro estetické a dekorativní účely.