Poznejte hematit zblízka v naší encyklopedii, kterou si zobrazíte níže kliknutím na Zobrazit více. ↓
Zajímá vás něco konkrétního? Přeskočte text a dostaňte se přímo na téma Symbolika a účinky, Vhodné pro znamení, Naleziště minerálu a historie, Na co se minerál používá a co si z něj můžete vyrobit? nebo Spojení s čakrami.
Hematit (hematite) je spojován se silou a odhodláním. Používá se jako symbol podpory při překonávání překážek a dosahování cílů. Má červenohnědou až šedou barvu, jeho odstíny ale mohou být různé, od světle šedé až po tmavě červenou s kovovým nádechem. Tradičně se pojí se sumerskou bohyní války, plodnosti, lásky a vášně a ochránkyní žen Innanou. Tento drahokam symbolizuje zemi a s ní spojenou stabilitu. Přináší pocit klidu a pohody. Podle astrologie také podporuje zdraví a vitalitu.
Lidé jej dále vyhledávají pro jeho ochranné účinky. Často je tak využíván jako amulet. Hematit se také využívá pro své působení proti únavě. V alternativní medicíně slouží ke zklidnění mysli a emocí. Pomáhá harmonizovat mysl a emocionální stavy. Hematit také bývá často využíván k vyrovnání energetického pole člověka.
Beran (21. 3. až 20. 4.), Blíženci (22. 5. až 21. 6.), Štír (24. 10. až 22. 11.) a Kozoroh (22. 12. až 20. 1.)
Prohlédněte si také naši encyklopedii minerálů podle znamení zvěrokruhu a zjistěte o nich více zde >>>
Hematity je možné nalézt především v Brazílii, Austrálii a Rusku. Poté v Číně, Jihoafrické republice a USA.
Syntetický hematit je vyráběn v laboratořích, uměle buď metodou sol-gel, nebo hydrotermální metodou. V prvním případě se využívá chemické reakce mezi solí železa a gelem. Proces zahrnuje tvorbu gelu, který se následně suší a žíhá, aby se získal syntetický hematit. Hydrotermální metoda poté zahrnuje vystavení reakční směsi železa, vody a dalších chemikálií vyšším teplotám a tlakům. Syntetický hematit má podobné vlastnosti jako přírodní hematit, včetně barvy, lesku a tvrdosti, která na Mohsově stupnici odpovídá číslu 5,5–6,5.
Historie hematitu sahá až do starověkého Egypta, Mezopotámie, Řecka a Říma, kde z něj vyráběli amulety, pečetě a ozdoby, a také sloužil pro své ochranné účinky jako amulet či talisman. Toto využití pokračovalo napříč stoletími. V moderní době je využíván také pro výrobu hodinek, dýmek a pečetí.
pravost hematitu můžete ověřit jednoduchým testem? Vezměte si kousek nebo špičku hematitu a přejeďte jím po porcelánové nebo bílé keramické ploše. Zanechá-li na ní červený škrábanec, je pravý.
Tmavá barva a lesk dodávají hematitu zvláštní kouzlo, které je oceňováno zejména ve šperkařství, kde se z něj vyrábějí hematitové korálky na výrobu náhrdelníků a náramků. Mohou být kombinovány s jinými kameny, dřevem či kovem pro vytváření zajímavých designů. Pro vytvoření elegantních náušnic se obyčejně kombinuje se zlatem a stříbrem. Vyráběny jsou z něj ale i manžetové knoflíčky a prsteny. Velmi oblíbené jsou také amulety, přívěsky na klíče, magnetické kameny, dýky a nože.
1. čakra – kořenová čakra Múládhára: působí na stabilitu a bezpečnost
6. čakra – Třetí oko Ádžňá: působí na intuici, duchovní vidění a jasnovidectví
Prohlédněte si také naši encyklopedii minerálů podle čaker a zjistěte o nich více zde >>>
UPOZORNĚNÍ: Informace o účincích drahých kamenů a minerálů, které najdete na všech e-shopech firmy Manumi Crafts s.r.o. nejsou určeny k diagnostice nebo léčbě jakýchkoli onemocnění, nenahrazují klasickou lékařskou péči a nejsou ani její alternativou. Veškeré uvedené informace o potenciálních účincích minerálů vycházejí výhradně z veřejně dostupných zdrojů, které nelze fakticky ověřit. Veškeré drahé kameny a minerály z naší nabídky jsou určeny výhradně pro estetické a dekorativní účely.